فروشگاه رزتا

طبیعت زیبای دولومیت - Dolomites

جدیدا عکس هایی از پاییز حیرت آور و بسیار زیبای رشته کوه های دولومیت در شمال شرقی ایتالیا در فضای اینترنت منتشر شده که نظر بسیاری از طبیعت دوستان و نیز کوهنوردان و عکاسان حرفه ای دنیا را به خود جلب کرده است

طبیعت زیبای دولومیت - Dolomites

جدیدا عکس هایی از پاییز حیرت آور و بسیار زیبای رشته کوه های دولومیت در شمال شرقی ایتالیا در فضای اینترنت منتشر شده که نظر بسیاری از طبیعت دوستان و نیز کوهنوردان و عکاسان حرفه ای دنیا را به خود جلب کرده است

دولومیت در کومونه ای به نام مولونو در منطقه ی ترنتینو واقع شده است .

کومونه یکی از تقسیمات کشوری اصلی رایج در ایتالیااست .ایتالیا به ۲۰ ناحیه تقسیم می‌شود که این نواحی به نوبهٔ خود به ۱۰۱ استان و این استان‌ها نیز به ۸۱۰۰ کومونه تقسیم می‌شوند.

دولومیت یک رشته کوه واقع در شمال شرقی ایتالیا است. این رشته کوه ها  بخشی از رشته کوه های  جنوب آلپ را تشکیل می دهند و از رود آدیجه  در غرب تا دره  Piave در شرق گسترش می یابد. مرزهای شمالی و جنوبی توسط دره پوستتر و دره  سگنانا  تعریف شده است.  دولومیت تقریبا به طور مساوی بین استان بلونو، جنوب تیرول و ترنتینو گسترش یافته است. این منطقه به دوقسمت دولومیت غربی و دولومیت شرقی تقسیم بندی شده است .همچنین گروه های کوهستانی از ساختار زمین شناسی مشابه وجود دارد که در طول رودخانه پیاو به شرق گسترش یافته است  و دور از رود آدیجه  به  دولومیت غربی می رسد. یک گروه کوچک دیگر نیز به نام  دولومیت کوچک  واقع شده است که بین استانهای  ترنتینو ، ورونا و ویچنزا واقع شده است .

پارک ملی دولومیت بلونزی و بسیاری از پارک های منطقه ای دیگر در دولومیت واقع شده اند. در آگوست 2009، دولومیت در  سایت میراث جهانی یونسکو ثبت شد .

دولومیت ، همچنین به نام  "کوه های پائیزی" معروف است ، نام خود را از معنی لاتین دولومیت یعنی سنگ آهک که از  یک معدن شناس فرانسوی به همین نام که  اولین کسی بوده  که این ماده راکشف کرده است  گرفته شده است و این رشته کوه سر شار از سنگ های آهک است .

در طول جنگ جهانی اول، خط مقدم نیروهای ایتالیایی و اتریش-مجارستان از دولومیت ها عبور می کرده ، که در آنجا  مین های زیادی مورد استفاده قرار گرفته است . در حال حاضر موزه های جنگ هوایی در پنج برج  و کوه لاگوزوئی جود دارد.

پنج برج 

 

مسیر هایی برای کوه نوردها و جود دارد که به آنها مسیر های بالا می گویند  و از 1 تا 8 عدد می باشند که مسیر های بسیار زیبا و چشم نواز و با کلبه های بسیار عالی هستند.  پیاده روی در این مسیر ها یک هفته طور می کشد و اولین و شاید معروفترین این مسیرها به نام ( 1 Alta Via) است.

دولومیت برای اسکی در ماه های زمستان و کوه نوردی، پیاده روی، دوچرخه سواری  ، پاراگلایدر و هواپیمای بدون سرنشین در تابستان و اواخر بهار / اوایل پاییز مشهور است

 

نویسنده : محسن سقرجوقی فراهانی 

انتشار این مطلب فقط با ذکر منبع بلامانع است