فروشگاه رزتا

طبیعت پارک تاچ بزرگ – Big Thách

این یک محل بسیار زیبا و جالب دریکی از جمهوری های خود گردان روسیه به نام آدیغیه ( Adygea ) در رشته کوه های قفقاز (Caucasus Mountains ) و در قسمت قفقاز غربی است و برای دوستداران عکاسی مناظر و پیاده روی در کوه مکان بسیار مناسبی است . طبیعت پارک تاچ بزرگ (Big Thách ) در سال 1999 توسط یونسکو به عنوان میراث جهانی شناخته شده است .

 

طبیعت پارک تاچ بزرگ – Big Thách

 

  این یک محل بسیار زیبا و جالب دریکی از جمهوری های خود گردان روسیه به نام آدیغیه (  Adygea    ) در رشته کوه های قفقاز (Caucasus Mountains  )   و  در قسمت قفقاز غربی است و  برای دوستداران عکاسی مناظر و پیاده روی در کوه مکان بسیار مناسبی است . طبیعت پارک تاچ بزرگ (Big Thách )  در سال 1999 توسط یونسکو به عنوان میراث جهانی شناخته شده است . با سفر  به این مکان شگفت انگیز، شما می توانید عکس های منحصر به فرد از   کوه ها و ابر قله های خاص ، شبیه به فسیل دایناسورها، مراتع کوهستانی با چمن معطر، انواع حشرات ساکن در آنجا ، آبشارها متلاطم، رودخانه های سرازیرشده از  کوه با آب زمرد و طبیعت زیبا و متهیج را ببینید و کلی  ماجراجویی کنید .

آدیغیه

یکی از جمهوری‌های خودگردان کشور روسیه است. جمهوری آدیغیه و پنج واحد فدرال دیگر که در اطراف آدیغیه هستند، در کنار همدیگر تشکیل ناحیه فدرالی جنوبی را داده اند.

پرچم  و نشان رسمی آدیغیه 

مردم آدیغیه از نژاد قفقازی و هم‌تبار با گرجی‌ها هستند. شمار بسیاری از آدیغه‌ها در زمان تصرف منطقه بدست روس‌ها به ترکیه امروزی کوچیدند.مرکز جمهوری آدیغیه شهر مایکوپ است.

آدیغیه در قله قفقاز شمال غربی دارای کوه های قفقاز، با دشت ها در مناطق شمالی و کوه های منطقه جنوب هستند و نیز  جنگل هایی که عمدتا از راش، بلوط و افرا اروپابوده است  تقریبا 40٪ از خاک آن را پوشش می دهد.

رودخانه کوبان 870 کیلومتری (540 مایل) یکی از بزرگترین رودخانه های قابل کشت در منطقه قفقاز است. دیگر رودخانه ها عبارتند از:  رودخانه بلایا  ،  رودخانه چخراك  ، رودخانه داخ ، رودخانه فارس ، رودخانه ساخری  و....

رشته کوه  قفقاز

رشته‌کوه قفقاز رشته‌کوهی است اوراسیائی میان دریای سیاه و دریای خزر در منطقه قفقاز.

این رشته‌کوه در کشورهای روسیه، اوستیای جنوبی، گرجستان، جمهوری آذربایجان، ارمنستان و ترکیه گسترده شده‌است.

رشته‌کوه قفقاز خود از دو رشته‌کوه جدا درست شده‌است:

رشته‌کوه قفقاز بزرگ (بزرگ‌قفقاز)

رشته‌کوه قفقاز کوچک (کوچک‌قفقاز)

بالاترین قله در محدوده قفقاز، کوه البروس در قفقاز بزرگ است که به ارتفاع 5642 متر (18،510 فوت) بالاتر از سطح دریا افزایش می یابد. کوه های نزدیک به سویچ میزبان المپیک زمستانی 2014 بود.

از لحاظ جغرافیایی، کوه های قفقاز متعلق به یک سیستم است که از جنوب شرقی اروپا به آسیا گسترش می یابد. کوه های قفقاز بزرگ عمدتا از سنگ های کرتاسه و ژوراسیک با سنگ های پالئوزوئیک و پرکامبرین در مناطق بالاتر تشکیل شده است. برخی از تشکیلات آتشفشانی در سراسر محدوده یافت می شود. از سوی دیگر، کوههای کوچک قفقاز، عمدتا از سنگهای پالئوژنی تشکیل شده اند که بخش کوچکی از سنگهای ژوراسیک و کرتاسه دارند. تکامل قفقاز از تریاس تاخیر به ژوراسیک بعد از اوج ژنی  

پوشش برف در مناطق مختلف (سواناتی و شمال آبخازیا) ممکن است به 5 متر (16 فوت) برسد.

 

 

نویسنده : محسن سقرجوقی فراهانی 

انتشار این مطلب فقط با ذکر منبع بلامانع است