فروشگاه رزتا

دریاچه واناکا ( Wanaka )

دریاچه واناکا ( Wanaka ) در منطقه اوتاگو (Otago) نیوزیلند، در ارتفاع 300 متری واقع شده است. مساحت آن 192 کیلومتر مربع است و این بزرگترین دریاچه نیوزیلند است که عمق آن را بیش از 300 متر تخمین زده شده است.

دریاچه واناکا ( Wanaka )

دریاچه واناکا ( Wanaka ) در منطقه اوتاگو (Otago)  نیوزیلند، در ارتفاع 300 متری واقع شده است. مساحت آن  192 کیلومتر مربع است و  این بزرگترین دریاچه نیوزیلند است که عمق آن را بیش از 300 متر تخمین زده شده  است.

دریاچه وناکا در قلب دریاچه های اوتاگو در پایین جزیره جنوبی نیوزلند قرار دارد

بیشترین طول این دریاچه در امتداد محور شمال به جنوب است که 42 کیلومتر می باشد .بیشترین عرض هم در قسمت انتهای جنوبی این دریاچه است که حدود 10 کیلومتر است .در ساحل غربی دریاچه قله هایی بلند بالا و قله هایی بیش از 2000 متر بالاتر از سطح دریا وجود دارد. در امتداد ساحل شرقی نیز کوه هایی وجود دارد اما قله های این قسمت تا حدودی پایین تر هستند.

دریاچه واناکا یک دره U شکل است که به دلیل فرسایش به وسیله یخبندان در حدود 10هزار سال پیش در عصریخبندان به وجود آمده است . این دریاچه توسط رودخانه های ماتیکیتوکی ( Matukituki )  و ماکارورا  ( Makarora  ) و نیز منبع رود کلوته ( Clutha )  تغذیه می شود

جزایری کوچک در دریاچه شامل جزیره روبی، جزیره استیونسونز و جزیره هارویچ  وجود دارد .

 این جزایر دارای محیط زیست بکر و حفاظت شده  برای حیواناتی ، مانند پرنده وکا که پرنده ی انحصاری و بومی نیوزلند هست که  در جزیره استیونسونز از آن محافظت می شود .

شهرهای نزدیک این دریاچه  واناکا و آلبرت توتون هستند که  نزدیک ورودی آب راه  رودخانه کلوته هستند .

دریاچه در حال حاضر یکی از محبوب ترین مکان هابرای  تفریحا ست که مردم در  تابستان برای ماهیگیری، قایقرانی و به این دریاچه می آیند . کوه های نزدیک  دریاچه و رودخانه هایی با جریان تند  گردشگران و  ماجراجویان زیادری را در طول سالبه این اینجا می کشد ،و همچنین امکاناتی نظیر قایق جتی و اسکی درنزدیکی دریاچه وجود دارد .

منطقه واناکا در  بسیاری از فیلمهای بین المللی، از جمله ارباب حلقه ها ، هابتی ، افسانه S  و... مورد استفاده قرار گرفته است .

 

دریاچه واناکا بارها وبارها مورد استفاده قرار گرفته است ،  در فیلم ماموریت غیر ممکن سوم به عنوان محل ملاقت تام کروز استفاده شده بود .

واناکا به عنوان یکی از چند دریاچه در جزیره جنوبی با یک خط ساحلی غیر قابل اصلاح ، توسط قانون خاصی نظیر قانون حفاظت از دریاچه وناکا  که در سال 1973 به تصویب رسیده شده است محافظت می شود . گروه «نگهبانان دریاچه واناکا»، مسئول حفاظت هستند که توسط وزیر منصوب شده اند .

 

 

نویسنده : محسن سقرجوقی فراهانی 

انتشار این مطلب فقط با ذکر منبع بلامانع است